Молочанська міська рада
Запорізька область, Пологівський район

Компенсація за знищене/пошкоджене нерухоме майно

 

І. Як в програмі єВідновлення отримати компенсацію за пошкоджене майно - покрокова інструкція

Законодавчо Порядок надання компенсації для відновлення пошкодженого житла (єВідновлення) затверджено Постановою КМУ від 21 квітня 2023 р. № 381.

Компенсація надаватиметься, якщо: 

- житло пошкоджене після 24.02.2022 року, а саме після набрання чинності Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022;

- житло може  бути відновлене шляхом проведення поточного або капітального ремонту;

- житло не знаходиться на окупованій території України чи на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії (на дату подання заяви в Переліку не зазначено дату завершення бойових дій чи тимчасової окупації); 

- відомості про право власності на пошкоджений об’єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- житло не було відремонтоване самостійно або за рахунок коштів міжнародних організацій до моменту складання акту комісією (якщо житло було відновлено самостійно, компенсація буде можлива з 1 січня 2024 року. У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви).

Існують наступні Типи житла, на ремонт яких можна отримати компенсацію: 

- квартири; 

- приватні будинки;

- кімнати або інші житлові приміщення.

Отримати компенсацію можуть:

Власники (співвласники) пошкодженого об’єкта. Заявниками можуть бути як повнолітні (досягли 18-річного віку), так і неповнолітні громадяни України. 

Якщо власником об’єкта нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників (один з батьків, опікун, піклувальник).

Якщо недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об’єкта нерухомого майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників (за наявності), який досяг 18-річного віку. При цьому згоду на отримання компенсації від імені неповнолітньої/недієздатної або обмежено дієздатної особи надає один із законних представників такої особи.

Отримати компенсації не можуть:

- особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції”;

- особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, за злочини проти основ національної безпеки України;

- спадкоємці вищевказаних осіб у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт нерухомого майна був пошкоджений за життя такого спадкодавця.

Хто має пріоритетне право на отримання компенсації:

- учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10, частиною першою статті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

- особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 65 “Про загальну мобілізацію” та яким не надано статус учасника бойових дій;

- особи з інвалідністю I та II групи;

- багатодітні сім’ї;

- батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;

- прийомні батьки;

- патронатні вихователі;

- особи з числа дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;

- опікуни/піклувальники.

Якщо пошкоджений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, наявність пріоритетного права на отримання компенсації визначається щодо співвласника, який подав заяву.

Якщо заява подається законним представником, наявність пріоритетного права на отримання компенсації визначається щодо власника об’єкта нерухомого майна.

Покроковий алгоритм дій, який допоможе подати заявку: 

1. Подати інформаційне повідомлення до Реєстру пошкодженого знищеного майна. 

Це можна зробити наступними способами: 

- самостійно через додаток Дія або Портал Дія;

- через адміністратора ЦНАПу;

- через нотаріуса.

Важливо звернути увагу, що подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.

У разі, коли вибираєте звернення до ЦНАПу чи нотаріусу, важливо розуміти, що подача повідомлення відбувається також через Портал Дія. 

Адміністратор ЦНАПу або нотаріус у день звернення перевіряє надані документи, заповнює інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія та накладає кваліфікований електронний підпис. За вашим бажанням інформаційне повідомлення може бути роздруковане.

Слід враховувати, що йдеться саме про внесення майна в Реєстр пошкодженого та знищеного майна. Повідомлення до цього Реєстру не ідентично заяві на компенсацію.

2. Подати заявку на компенсацію. 

Це можна зробити такими способами: 

самостійно в електронному вигляді через додаток Дія або Портал Дія. Якщо у вас пошкоджено декілька об’єктів нерухомого майна, потрібно вибрати один із них;

в паперовій формі через адміністратора ЦНАПу, посадову особу органу соцзахисту населення або нотаріуса.

При цьому важливо переконатися, що пошкоджений об’єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності в Реєстрі провести його реєстрацію (детальніше розповідаємо нижче).

Адміністратор ЦНАПу, посадова особа органу соцзахисту населення або нотаріус у день звернення особи вчиняє наступні дії відповідно по пункту 131 Порядку: 

- встановлює особу та повноваження її представника (у разі подання звернення представником); 

- заповнює заяву (з переліком документів, які додаються до заяви) засобами Порталу Дія;

- роздруковує зареєстровану заяву, інший документ (за бажанням особи) та забезпечує її підписання отримувачем компенсації;

видає заявнику примірник зареєстрованої заяви із зазначенням реєстраційного номера заяви та цифрового коду.

До того ж, щоб подати заявку на компенсацію, вам попередньо потрібно: 

- відкрити спеціальний рахунок єВідновлення в одному із визначених банків (наприклад, Приватбанк, Монобанк, ПУМБ, Ощадбанк, А Банк та інші банки відповідно до переліку); 

отримати довідку про відсутність судимості (можна згенерувати через Портал Дія); 

- отримати згоду співвласників на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об’єкт нерухомого майна) (така згода може бути в електронній формі згенерована засобами Порталу Дія, мобільного додатка Дія; або у нотаріально посвідченій паперовій формі);

- визначити, чи маєте ви пріоритетне право на отримання компенсації (дивіться нижче хто має пріоритетне право на отримання компенсації).

3. Розгляд заявки спеціальною комісією

Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації.

У разі коли заява була подана до дати утворення комісії, обчислення строку розгляду заяви починається від дати утворення комісії уповноваженим органом.

Комісія приймає рішення про надання компенсації чи про відмову в наданні компенсації, а також проводить розрахунок компенсації для проведення ремонту.

Розрахунок компенсації здійснюється комісією в такій послідовності:

1. Визначається обсяг пошкоджень об’єкта нерухомого майна за даними акта комісійного обстеження;

2. Проводиться огляд пошкодженого об’єкта у присутності власника/одного із співвласників або їх представника з метою встановлення факту виконання ремонтних робіт та відповідності даним акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження;

3. Здійснюється фотофіксація пошкоджень об’єкта нерухомого майна, що свідчать про характер та обсяг руйнувань, визначених у чек-листі, якщо результати фотофіксації не додано до акта комісійного обстеження;

4. Заповнюється чек-лист.

Залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи поділяються на:

- ремонт категорії А — розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. гривень;

- ремонт категорії Б — розрахована сума компенсації становить:

— від 200 тис. гривень до 350 тис. гривень — для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені); або

— від 200 тис. гривень до 500 тис. гривень — для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

4. Повідомлення про прийняте рішення.

Повідомлення про прийняте комісією рішення та розмір компенсації надходить через мобільний додаток Дія.

Таке повідомлення має надійти не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати внесення рішення в Реєстр знищеного та пошкодженого майна.

Якщо заяву було подано в паперовій формі — рішення надається заявнику у письмовій формі не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати прийняття відповідного рішення.

Крім того, відомості про надання чи відмову в наданні компенсації, суму компенсації відповідно до рішення комісії та/або уповноваженого органу публікуються на офіційному веб-сайті уповноваженого органу (за наявності) або оприлюднюються в інший спосіб (із посиланням на номер заяви без зазначення персональних даних заявника) не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідних рішень.

5. Зарахування суми компенсації на спеціальний рахунок єВідновлення.

Сума компенсації — залежить від категорії ремонту. Частіше — не перевищує 200 тис. грн, проте для ремонту категорії Б може бути розрахована до 500 тис. грн. 

Кошти можна витратити на: 

придбання будівельних матеріалів (виключно в будівельних магазинах, які є учасниками програми єВідновлення, наприклад, Нова Лінія, Епіцентр, Агромат та інші);

замовлення ремонтних послуг (потрібно звертатися до підрядників, що виконують будівельно-ремонтні роботи та зареєстровані за МСС-кодом 1520). 

Кошти потрібно використати протягом 12 (або 18) місяців з моменту отримання (термін залежить від складності ремонтних робіт).

Слід враховувати, що забороняється зняття готівки зі спеціального рахунка. Гроші потрібно буде витратити протягом 12 місяців з моменту зарахування для проведення ремонту категорії А, та протягом 18 місяців — для проведення ремонту категорії Б.

Перелік груп товарів будівельної продукції, на які може бути витрачена компенсація, визначено Переліком.

ІІ. Як отримати компенсацію за знищене житло

Хто може розраховувати на компенсацію за знищене майно?

Знищені об’єкти нерухомого майна – нерухомість, що стала непридатною за призначенням. Відновити її шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації є економічно недоцільним. 

Своєю чергою, пошкоджені об’єкти нерухомості можуть бути відновлені у такі способи.

Порядок надання компенсації за знищене нерухоме майно регулює Постанова Кабміну №600 від 30.05.2023.

За яких умов можна розраховувати на компенсацію за знищене майно?

1. Якщо житло належить до переліку:

 • приватний будинок;
 • квартира;
 • житлове приміщення;
 • об’єкт будівництва чи його складові частини, в яких були зведені тримальні та зовнішні огороджувальні конструкції, щодо яких власник отримав право на виконання будівельних робіт.
 1. Житло розташоване на підконтрольній Україні території, НЕ внесеній до зони активних бойових дій.
 2. Житло, знищене після 24 лютого 2022 року, якщо станом на цю дату ця територія НЕ була окупована.
 3. Помешкання стало непридатним для проживання.
 4. Відомості про право власності на житло внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Зверніть увагу! Якщо ви не внесли відомостей про знищене майно, зробіть це онлайн у Дії (перегляньте покроківку) або офлайн, звернувшись до реєстратора (зокрема у ЦНАП) чи нотаріуса.

2. Житло має одного власника.

Зверніть увагу! Згідно із законом, спільна власність на майно НЕ є перешкодою в отриманні компенсації, але є обов'язковою згода всіх співвласників житла. 

Оскільки це тільки перший етап отримання послуги в Дії та поки немає технічної можливості надати згоду онлайн іншими співвласниками, застосунок заявляє про таку додаткову умову. 

Очікуємо, що функціонал розширять або ж удосконалять нормативно-правове регулювання, і це питання буде вирішене. 

Хто може претендувати на компенсацію?

1. Фізична особа-громадянин України, яка є: 

 • власником;
 • замовником будівництва;
 • особою, яка здійснила інвестування / фінансування будівництва; 
 • власником спеціального майнового права на житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості чи особою, яка сплатила часткову ціну такого об’єкта та на користь якої зареєстровано обтяження речових прав на такий об’єкт;
 • членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу, який викупив об'єкт нерухомості, але не оформив права власності на нього; 
 • спадкоємцем перерахованих категорій осіб.

2. Юридичні особи: 

 • ОСББ;
 • управителі багатоквартирних будинків; 
 • житлово-будівельні (житлові) кооперативи, що здійснюють утримання відповідних будинків;
 • особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків. 

Зверніть увагу! Цей перелік не є повним. Кабмін уповноважений визначати додаткові категорії осіб, яким можуть надавати компенсацію.

На практиці ж у застосунку Дія звернутися за компенсацією поки можуть лише фізичні особи.

Особи, до яких застосовано санкції згідно із законом "Про санкції", які мають судимість за кримінальні правопорушення проти національної безпеки України, а також їх спадкоємці НЕ мають права на компенсацію?

Хто має пріоритетне право отримання компенсації?

 1. Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також Захисників і Захисниць України.
 2. Особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, та які не мають статусу учасника бойових дій.
 3. Багатодітні сім’ї.
 4. Особи з інвалідністю I та II груп.

Як отримати житловий сертифікат

1 серпня тестування послуги з подання заяви на компенсацію за зруйноване майно завершили та розпочали перший етап прийому заяв на відшкодування. 

Цей етап стосуватиметься українців, які готові отримати компенсацію у вигляді сертифіката на купівлю нової домівки.

Важливо! Якщо було знищено приватний будинок, і власник(-ця) бажає його відбудувати, а не придбати інше житло за сертифікатом, то, на жаль, поки доведеться зачекати на другий етап програми.

Якщо ви бажаєте отримати житловий сертифікат, скористайтеся покроківкою:

 1. Оновіть застосунок Дія на смартфоні до останньої версії та авторизуйтеся.
 2. Якщо ви досі не подали повідомлення про знищене нерухоме майно, зробіть це, зокрема через Дію. 
 3. У застосунку оберіть електронну послугу єВідновлення та подайте заяву про виплату за зруйноване житло. 

Далі Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації, створена в межах ОМС, розгляне заяву, проведе обстеження майна, внесе дані про нього до Реєстру та визначить суму відшкодування. 

За результатами розгляду заяви в Дії чи на електронну пошту вам надійде житловий сертифікат.

 1. Після цього подайте заявку в Дії для бронювання коштів за сертифікатом і отримайте підтвердження. Згідно із законодавством, документ слід використати протягом 30 календарних днів

На цей час кошти в бюджеті резервують (якщо строк буде пропущений, доведеться повторно звертатися за бронюванням).

Окрім того, перед купівлею нової нерухомості за сертифікатом доведеться звернутися до ЦНАП чи нотаріуса. Вони допоможуть припинити права власності на знищене житло, тобто офіційно відмовитися від прав на нього.

 1. Зверніться до нотаріуса для нотаріального посвідчення купівлі житла за житловим сертифікатом. Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця майна.

Зверніть увагу! Пошук житла, узгодження його вартості з власником або замовником будівництва, проведення оцінки нерухомого майна незалежним суб’єктом оціночної діяльності, оплата за вчинення нотаріальних дій, адміністративний збір за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також умови такого придбання помешкання, зокрема, щодо часткового чи повного фінансування його купівлі з використанням житлового сертифіката отримувач компенсації здійснює самостійно.

Розпорядженням голови Молочанської міської військової адміністрації створено комісію з   розгляду заяв щодо  пошкодженого та знищеного майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

За більш детальною інформацією звертатися за телефоном - +380979530853

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь