Молочанська міська рада
Запорізька область, Пологівський район

Історія міста

Місто Молочанськ Токмацького району Запорізької області

Місто Молочанськ засновано у 1804 році німцями переселенцями. Спочатку його назва була Гальбштадт, що в перекладі з німецької означає «напівмісто». Засновниками була 21 менонітська родина фламандського походження з Пруссії. Поселення входило до складу Молочної колонії і лежало на східному березі ріки Молочна.

У 1816 р. Гальбштадт став адміністративним центром Молочної колонії. Менонітами було створено та працювали малі мануфактури та цехи: броварня, водяний млин, фабрика з пошиття одягу, фарбувальна майстерня, горілчаний цех; на півночі містечка висадили плантацію дерев, розвивалось фермерське господарство.

Менонітська громада дбала про отримання громадянами освіти.

У 1835 р. була заснована середня школа. У 1895 році в центрі міста збудована нова будівля середньої школи. Спочатку навчання проводилось у початковій та середній школах, згодом було створено педагогічний коледж, жіноча школа (1882 р.), школа медичних сестер Моріа (1909р.), торгівельна школа.

У 1842 року Йоганн Корніс, голова Аграрного Товариства, заснував у Гальбштадті промислову зону. Запрацювали два великі млини на паровій тязі, три фабрики оцту, фабрика виготовлення крохмалю, млин для вівса, дві майстерні з виготовлення кахлів, два олійні преси, типографія, дві великі фабрики з виготовлення сільськогосподарського обладнання, автомобільне торгівельне представництво, з’явилась кредитна спілка.

У 1913 році було завершено будівництво залізничної колії, проведена електрифікація містечка. Стрімкий промисловий та економічний розвиток містечка привів до демографічних змін і вже у 1917 році більшість мешканців були українці, меноніти становили 1/3 частину населення.

У роки війни з Німеччиною (1915 р.) місто перейменували у «Молочанськ». Спочатку місто було волосним центром, до його складу входило 200 населених пунктів.

У 1939 році Молочанськ віднесено до Велико – Токмацького району. У роки Великої Вітчизняної війни місто було напівзруйноване. Поступово відбудовувалися будинки та підприємства, були відновлені та розвивались сфери діяльності:

- харчова промисловість (Молочанський молочноконсервний комбінат, Молочанський пивзавод, олійниця, елеватор);

- садівництво (Молочанський плодорозсадник);

- тваринництво і племінна справа (Молочанське племпідприємство);

- деревообробна промисловість (Молочанський меблевий комбінат).

У теперішній час місто Молочанськ – це місто районного значення, яке розташоване в південній частині Токмацького району на березі річки Молочна, на відстані 12 км від міста Токмак, 16 км. від автошляху Харків – Сімферополь. Через місто проходить залізничний шлях, територіальна автодорога Дніпропетрорвськ-Василівка-Покровське-Гуляйполе-Токмак-Мелітополь. Місто займає площу 0,854 тис. га, має 54 вулиці, 6 провулків, 2275 індивідуальних житлових будинків, 38 багатоквартирних житлових будинків. Центральна вулиця має назву «Шевченка», має протяжність 4,6 км., на ній розташовано міський будинок Культури, спортивна школа, магазини, дитячий санаторій, лікарня. Місто забезпечено природним газом, має 5 артезіанських свердловин, які постачають питну воду.

День міста Молочанськ святкується 21 вересня. 

Збереглися пам’ятки архітектури міста Молочанськ:

Приватна жіноча гімназія, м.Молочанськ, вул. Рози Люксембург, 17а 

Фото без опису

 

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь